Sesja strony

Co to jest Sesja strony?

Sesja to okres, w jakim osoba odwiedzająca witrynę lub aplikację wykazuje aktywność na niej. Po wejściu użytkownika na stronę automatycznie zostaje zapoczątkowana sesja, czyli zbiór aktywności wykonywanych przez użytkownika. Można więc powiedzieć, że sesja to swego rodzaju miernik natężenia ruchu na stronie.

Domyślnie sesja kończy się po 30 minutach braku aktywności użytkownika. Po tym czasie zostaje uruchomiona nowa sesja. Jeśli jednak po 20 minutach nieaktywności użytkownik dokona interakcji ze stroną, np. uruchomi nową podstronę, to ten czas zostanie automatycznie przedłużony o kolejne 30 minut. Czy limity czasu sesji można zmieniać? Tak, jest taka możliwość, limit można przedłużyć nawet do 1 godziny. Wszystko zależy od rodzaju strony, jej tematyki itp. Konkretne dane związane z wejściem na stronie podaje Google Analytics. Dzięki niemu dowiemy się, czy strona generuje duży ruch czy nie.

Sesja a odsłona. Czy oznacza to samo?

Pojęcia te wiążą się ze sobą, ale oznaczają coś innego. Podczas sesji użytkownik klika w różne podstrony, przegląda je, czasami wraca do nich itp. Wówczas wykonuje tzw. odsłony. Odsłona to pojedynczy przypadek wczytania lub ponownego wczytania strony przez przeglądarkę. W związku z tym każde odświeżenie witryny będzie liczone jako kolejna odsłona.